Štítná žláza

Konzumace potravin, které poskytují nutriční podporu štítné žláze, a potravin, které je dobré vynechat

Každý krok na vaší cestě k vyléčení a zhubnutí záleží na správné výživě za použití jídla, které dá správnou informaci vaším genům. Péče o štítnou žlázu není výjimkou. 

Vyberte si jídla, která štítné žláze nabídnou nutriční podporu. K výrobě hormonů štítné žlázy je třeba jód a Omega-3 mastné kyseliny; k přeměně neaktivní T4 na aktivní T3 je třeba selen; navázání T3 na receptory buněčného jádra a jejich aktivace vyžaduje zinek i vitaminy A a D. Všechny tyto živiny najdete v nezpracované, čisté, organické stravě. Avšak k terapeutickým dávkám těchto živin budete často muset zvolit vhodný potravinový doplněk. 

K potravinám posilujícím štítnou žlázu patří mořské řasy, které obsahují jód. Ryby (zejména sardinky a losos) obsahují jód, Omega-3 mastné kyseliny a vitamin D. Pampeliška, hořčice a tmavá listová zelenina obsahuje vitamin A. Tuňák, krevety, ledviny, vnitřnosti, vejce, česnek a nejvíce para ořechy obsahují selen.

Chcete se vyhnout potravinám, které mohou rušit funkci štítné žlázy? Mezi ně patří již zmíněný lepek. Také je třeba střídmě konzumovat čisté zdroje sójových bílkovin a vyhnout se zcela zpracovaným sójovým výrobkům.

 

... selen, zinek, jód, Omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A a D - jen část z minerálů a vitamínů, které potřebujete pro správnou funkci štítné žlázy..

Krok č. 4: Užívejte potravinové doplňky podporující funkci štítné žlázy

Bohužel často není možné zajistit dostatečné množství všech uvedených živin pouze konzumací vhodné stravy. Nejčastější takovou podporou bývá jód a Omega-3 mastné kyseliny

Jednou z nejobvyklejších situací, kdy je třeba sáhnout po potravinových doplňcích, je vyčerpání nadledvinek vlivem dlouhodobého stresu. Léčba štítné žlázy bez podpory nadledvinek prostřednictvím relaxace a adaptogenů (jako je ženšen, rozchodnice růžová nebo sibiřský ženšen) může paradoxně vést k tomu, že se budete cítit hůř. Možností je v takovém případě zvolit nějakého alternativního odborníka, který vám s výběrem pomůže. Od klasických lékařů bohužel takovou podporu čekat nemůžeme.

Vše, co potřebujete ke zjištění funkce štítné žlázy, je obyčejný teploměr (digitální není přesný!)

Barnesův test aplikujte minimálně 3 dny za sebou

Před spaním, než si večer lehnete do postele, položte si vedle sebe na noční stolek teploměr na měření tělesné teploty. Pokud používáte starý typ teploměru, dobře ho odklepte, aby ukazoval 35°C. Ráno nevstávejte z postele, ale hned si dejte teploměr pod paži. Podržte ho tam 10 minut. Pokud máte novější typ teploměru, podržíte ho až do pípnutí.

Teplota, kterou běžným způsobem naměříte, se nazývá "ranní bazální teplota". Normálně by měla být mezi 36,6 až 36,8°C. Je však nutné myslet i na to, že jsou infekční choroby, artritida atd, kdy teplota může být také vyšší.

Výsledek testu.

  1. Vaše štítná žláza funguje normálně, pokud se teplota pohybuje 36,6 až 36,8°C.
  2. Pokud zjistíte, že máte teplotu pod 36,6, znamená to, že vaše štítná žláza pracuje slaběji jak by měla a jde tedy o hypotyreózu.
  3. Jest-li máte teplotu vyšší jak 36,8°C, potom může vaše štítná žláza pracovat příliš rychle (hypertyreóza) a nebo máte někde v těle zánět.

Ranní měření pod jazykem před vstáváním z postele - není-li teplota v rozmezí 36,5 až 36,6 °C, signalizuje to také disfunkci štítné žlázy.

V případě špatné funkce štítné žlázy je opět nutné nejdříve provést detoxikaci od parazitů.

Autoimunitní onemocnění vždy spouští parazit.

Jak zjistit, že nám chybí v těle jod?

Spray Jodisol si po večerním mytí stříkneme do loketní jamky. Zkusíme 3 rúzně silné proužky na kůži.

Ráno po spaní si zkontrolujeme jaký proužek se nám vstřebal tolik jodu potřebujeme. Ideální na doplnšní je přírosní řasou Kelp, ale pouze při Hypofunkci štítky.

 

Onemocnění štítné žlázy je po cukrovce nejběžnější poruchou žláz s vnitřní sekrecí. Na štítnou žlázu se léčí desítky milionů lidí - obvykle jde o sníženou funkci nebo zvýšenou funkci. Počáteční příznaky tohoto onemocnění se snadno přehlédnou anebo je pacient mylně považuje za projevy stárnutí nebo stavy úzkosti.

Štítná žláza je umístěna dole na krku před hrtanem a je motýlovitého tvaru. Jejím úkolem je shromažďovat z krve jód k výrobě dvou hormonů, thyroxinu a trijodthyroxinu, které regulují spotřebu energie doslova ve všech orgánech i ve všech buňkách těla. Její činnost je řízena z podvěsku mozkového speciálním hormonem. Je to jeden z důležitých regulačních orgánů, který se podílí na mnoha funkcích těla. Pravděpodobnost onemocnění štítnou žlázou je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů, a to zřejmě proto, že u žen se projevuje větší sklon k nesprávné funkci. Podstatou problému je, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za část těla a vyrábí proti ní protilátky. Jestliže štítná žláza začne být málo či příliš činná, objeví se problémy.


Hypofunkce štítné žlázy = snížená funkce.
Tělo funguje zpomaleně, projevuje se únava, pocit chladu, snížená schopnost soustředit se, pacient trpí poruchou paměti, přibýváním na váze. Po čase se příznaky zhoršují: suchá kůže, lámavé nehty, zácpa, bolesti a křeče svalů, pomalý srdeční tep a u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení. Vzhledem k tomu, že tato choroba způsobuje nepravidelnou ovulaci, ženy, které se neléčí, můžou mít problémy s početím a s větší pravděpodobností potratů a předčasných porodů. Výsledkem snížené funkce štítné žlázy jsou také deprese (20 %). Tento stav se nedá vyléčit, ale pomoc je celkem jednoduchá - hormon se dá nahradit pravidelným užíváním tablet. Správný lék a dávkování se musí stále sledovat. Protože nadměrným dodáváním hormonu se zvyšuje riziko nebezpečí osteoporózy (řídnutí kostí) a srdeční arytmie a poddávkováním zase zvýšíme krevní tlak a hladinu cholesterolu.


Hyperfunkce štítné žlázy = zvýšená funkce.
Příznaky jsou přesně opačné než u hypofunkce: rychlý tep, nervozita a podrážděnost, stálý pocit horka, svalová slabost, měknutí nehtů, padání vlasů, častější vyměšování, úbytek na váze při stále stejném příjmu potravin, u žen kratší menstruační interval a slabší krvácení. Často mají pacienti pocit přebytečné energie a současně mohou mít i pocit slabosti a cítit se zcela vyčerpaní. Mnoho lidí s hyperfunkcí má také problémy s očima - mají je zarudlé, podrážděné, suché a oteklé. Objevuje se zvýšený tlak na oční nerv a na tkáň v očnici, což způsobuje vylézání očí z očních důlků. Léčení bývá složitější - jde o to zastavit tuto zvýšenou aktivitu. Existují tři možnosti: podávání radioaktivního jódu na oslabení činnosti štítné žlázy, podávání léků na zastavení zvýšené produkce hormonu, chirurgické odstranění štítné žlázy, jejíž funkce se pak nahrazuje trvalým dodáváním chybějícího hormnu.


Poruchy štítné žlázy se dají diagnostikovat krevními testy. Nejcitlivější test stanovuje množství hormonu, který stimuluje štítnou žlázu a je vyměšován hypofýzou. Když je funkce štítné žlázy nedostatečná, hodnoty tohoto hormonu jsou vysoké. Nízké hodnoty signalizují nadměrnou funkci štítné žlázy. Měříme samozřejmě také nejdůležitější hormon štítné žlázy - tyroxin.


Pohled celostní medicíny:
Pokud jsou v těle dobré regulační poměry, pak je tělo zdravé. Když se někde v těle dějí špatné věci, (psychické stresy, vyčerpanost) některý orgán je přemíru zatěžován (játra, ledviny, střevo…) dávají se do pochodu regulační mechanismy těla. Jedním z veledůležitých regulačních orgánů je právě štítná žláza, ta musí zvýšeně pracovat, vyčerpává se a časem může selhávat ve své funkci. Takže tento problém vnímáme jako následek. Zjištěnou poruchu budeme léčit výše uvedeným způsobem, ale zároveň musíme pozornost směřovat k odstranění příčinných řetězců, které činnost štítné žlázy vyčerpávaly.

Z přírodních prostředků používáme:
Preventivně nebo u lehké formy hypofunkce. Kelp - přírodní zdroj jódu a regulátor metabolických funkcí, pomáhá při snížené funkci štítné žlázy, ale také nadledvinek a vaječníků.


 

 

Kontakt

Vladka Balcarová - konzultant zdravého životního stylu Náchod

Napište mi a já vás kontaktuji balcavla@seznam.cz