Ústní olejová detoxikační kůra

09.03.2018 09:02

Tato kůra je jednoduchá metoda pro denní detoxikaci. Olejová kůra pozitivně působí především na zdraví našich zubů a dásní. Pomáhá při krvácení dásní a ústnímu pachu, upevňuje uvolněné zuby, redukuje zubní plak, působí proti zubnímu kazu a přispívá k bělosti zubů. Tradičně se olejová útsní kůra používá v celostní medicíně v terapii mnoha dalších chorob. Pozitivní působení jsou popsána u mnoha zdravotních potíží – od artritidy přes migrénu až k srdečním onemocněním. V tomto článku se dozvíte krok za krokem jak na to.

Olejová ústní kůra – tradiční forma detoxikace

DSC_0099_MorgueFile

Ayurveda již po staletí využívá příznivého působení olejů na naše tělo. Ať už je to olejová masáž, hloubková masáž nebo lití oleje na čelo – olej je nepostradatelnou součástí léčivých, detoxikačních a harmonizujících léčebných postupů.

Již v nejstarších ayurvédských textech, jako je Charaka Samhita, je mimo jiné ústní užití oleje popsáno a vysvětleno.

Přes 30 sytémických onemocnění je uvedeno v tomto přes 2000 let starém textu, které se dají léčit olejovou ústní kůrou – od bolesti hlavy a migrény až k cukrovce, hormonálním poruchám a astmatu.

Olejová ústní kůra pro silné zuby a zdravé dásně

V indickém lidovém léčitelství se tato metoda běžně používá – především pro posilnění zubů, dásní a čelistí, ale také jako prevence zubního kazu a odstranění ústního pachu, krvácení dásní, suchosti v ústech a popraskaných rtů.

Olejová ústní kůra na západě

Opravdu známou se stala tato metoda až díky Dr. F Karachovi, ruskému lékaři, který koncept olejové ústní kůry představil na jednom lékařském kongrese v 1990tých letech.

Dr. Karach sám trpěl 15 let chronickou chorobou krve, tak o tom sám mluvil, a podařilo se mu svou chorobu použitím oleje, vyléčit. Stejně tak jej tato kůra během 3 dnů zbavila artritidy, která byla v té době již tak silná, že nedokázal sám bez pomoci opustit lůžko. Následně doporučil Dr. Karach Olejovou ústní kůru svým pacientům a mohl pozorovat bespočet vynikajících výsledků.

Poté nastoupila olejová kůra svou cestu na západ a od té doby patří v našich zeměpisných šířkách ke každodennímu rannímu rituálu mnoha lidí.

Olejová ústní kůra pro vynikající zdraví ústní dutiny a chrupu

Působení oleje na dásně a zdraví ústní dutiny je již velmi dobře doloženo.

Dnes víme, že je velmi důležité dobu držení oleje v ústech dodržet až na 20 minut. Tuto dobu potřebuje olej k tomu, aby v klidu natekl do všech zubních kapes a tam eliminoval patologické zubní bakterie.

Už tento časový faktor je důležitý k tomu, aby se působení oleje v ústech plně rozvinulo. Zuby si čistíme v nejlepším případě 5 minut a ústa si vyplachujeme maximálně několik málo vteřin.

Pokud má nějaká antibakteriální látka 20 minut čas působit na bakterie, je pro ni jednoduché dostat se až do posledních zákoutích úst a udržovat tak zubní kapsy čisté.

Olej má, oproti zubní pastě, sklon vsáknout se i do všech mezer a mezizubních prostorů. Navíc je olej téměř nacpán do těžko přístupných zubních kapes.

Olejová ústní kůra redukuje zubní plak a bojuje proti zubnímu kazu

V jedné studii z roku 2007 bylo prokázáno, že po 45 dnech aplikace olejové kůry došlo k redukci zánětu dásní a k redukci zubního plaku.

V další studii z roku 2008 dospěli vědci k podobně pozitivním výsledkům. U účastníků 40ti denní studie, redukovala ústní kůra kaz způsobující bakterie o 10 až 30%.

Polovina probantů, kteří měli velkou kazivost zubů, byly poté přeřazeni do skupiny pacientů s mírným sklonem ke kazivosti. Druhá polovina byla zařazena do skupiny s malým sklonem ke kazivosti chrupu.

Jedna ze studí nadchla veřejnost zjištěním, že množství bakterií streptokoku mutans, způsobujího zubní kaz, se již po jednom týdnu praktikování olejové kůry podstatně zredukovalo a to v podobném množství jako u kontrolní skupiny užívající chlorhexidin.

Chlorhexidin je chemikálie obsažená v mnoha ústních vodách. Chlorhexidin nanesený přímo na zuby by měl dlouhodobě působit proti zubnímu kazu, v ústních vodách je jeho účinnost otázkou.

Z důvodu četných vedlejších účinků chlorhexidinu a dalších antibakteriálních terapií, které se vyznačují zvýšenou tvorbou vředů na ústních sliznicích a tvorbou rezistencí, vědci stále hledají přírodní alternativy pro tento okruh medicíny. Olejová ústní kůra se zde nabízí jako dobrá varianta bez vedlejších účinků.

Vědci z toho důvodu doporučují olejeovou kůru místo úžívání chlorhexidinu jako účinnou a preventivní metodu ke zlepšení zdraví ústní dutiny.

Olejová ústní kůra – více než placebo

I přes prokazatelně pozitivní působení olejové metody, se stále ozývají některé hlasy, že jde o placebo efekt.

Vědci v Indii chtěli tomuto trendu učinit konec a v roce 2011 zveřejnili výsledky v časopise Indian Journal of Dental Research.

Ve své studii prokázali, že během prohánění oleje v ústech dochází k emulzi a k mýdlovatění oleje. Tento mechanizmus přispívá k očistným a dezinfekčním vlastnostem oleje.

Olejová ústní kůra proti ústnímu pachu

Ti samí vědci mohli ve stejném roce na deseti prbantech prokázat, že olejová kůra – stejně tak jako chlorhexidin – redukuje ústní pach, potažmo bakterie způsobující ústní pach (pach z úst poukazuje na střevní problém) pozn. překladatele. A to vše bez vedlejších účinků chlorhexidinu.

Olejová ústní kůra  a její působení

Během olejové kůry jsou v ústní dutině redukovány především zubní plaky a škodlivé bakterie. Tím dochází k dratické redukci rizika zubního kazu.

Jedy a kyseliny jsou takto vytaženy z celé ústní dutiny. Dále jsou naše dásně masírovány a ošetřeny, což má samo o sobě výrazný vliv na zdraví našich zubů a dásní. Prokrvení dásní je zlepšeno a tím i jenich schonost sebeuzdravení.

Z celé kůry neprofitují pouze naše ústa, ale i celý organizmus. Díky detoxikačním a antibakteriálním účinkům oleje je celý organizmus odlehčen, tento efekt je k poznání v každé části těla. Svou roli zde také hraje stimulace reflexních zón jazyka.

Kontakt

Vladka Balcarová - konzultant zdravého životního stylu Náchod

Napište mi a já vás kontaktuji balcavla@seznam.cz