Léčebný půst – brána ke zdraví

22.02.2018 09:52

Opravdový léčebný půst

Vše na světě má svůj protiklad, teplo – chlad, světlo – tma atd. To nám přijde přirozené a bereme to to jako fakt. Proč nám to ale nejde u činnosti jako je přijímání potravy? Proč jsme v dnešní společnosti zapomněli na opak přijímání potravy?  Možná je to proto, že hlad je známkou chudoby, nedostatku a neschopnosti postarat se o materiální zajištění sebe sama a rodiny. Proč bychom měli jíst méně nebo dokonce nic….vždyť máme dost?

 

Půsty zaměňujeme s šetřením a utahováním opasku. To ale půst opravdu není.

Léčebný půst je mocným krokem na cestě ke zdraví. U půstu nejde jen o tělesnou očistu, ale také o očistu ducha. Žádný léčebný postup od nás nevyžaduje podobnou sílu vůle a nekonfrontuje nás s našimi vlastními závislostmi, emocemi a myšlenkovými spirálami tak jako půst.

Přesto: lidé, kteří se již jednou postili, chtějí zažít ten pocit znovu. Nejen pro ten pocit explodující energie, který se dostaví po několika málo dnech, ale také proto, že léčebný půst může přinést dlouhodobě opravdové uzdravení.

Co je léčebný půst?

Léčebné půsty znamenají zřeknutí se pevné stravy a to na několik málo dní až do 30 dnů (nebo ještě déle). Většina postních kúr trvá pět až deset dní. U opravdového ozdravného půstu se pije pouze voda zatímco u jiných postních variant (např. podle Buchingera) jsou dovoleny také šťávy, zeleninové vývary a bylinné čaje. K ozdravnému půstu neoddělitelně patří očista střev – pouze s vyprázdněnými střevy je možné postit se příjemně a bez komplikací.

Léčebné půsty nemají tedy nic společného s dnešními postními metodami praktikovanými mezi masopustem a Velikonocemi. Jde v nich především o zřeknutí se na tuto dobu např. alkoholu, cigaret a nebo čokolády a televize. Naproti tomu je léčebný půst technikou s hlubokým účinkem, který mnohé mění – jak v těle, tak i duši.

Léčebný půst může působit zázraky

Půsty mnohé z nás velmi fascinují. Snad každý má ve svém okolí někoho, kdo si již nějakým půstem prošel a podal nám zprávu o neuvěřitelných změnách, které zažil na vlastní kůži. Většinou se tyto zprávy netýkají jen redukce váhy.

Ačkoli při půstu shodíme přebytečná kila, není smysl a cíl půstu redukce váhy, ale očista těla a ducha. Mnoha lidem se díky půstu podařilo tzv. sebe-vyléčení.

Vrací se nemoc zpět po skončení půstu?

Často se říká, že půst vede pouze ke zmírnění symptomů a to jen po dobu jeho trvání. Jakmile se lidé vrátí zpět ke své původní stravě, vrátí se potíže nejdéle do 10 dní.

I to se může stát, půsty nejsou rozhodně lékem na všechny neduhy a nemoci. Na půst by se mělo hledět jako na dobrý vstup do nové, vědomé a zdravé stravovací fáze a další životní fáze. Kdo se po půstu začne chovat a stravovat stejně jako před ním, nemůže se divit, že se jeho potíže brzy vrátí zpět.

To je doloženo studií z roku 1991 z Univerzity Oslo. V randomizované a kontrolované studii s 53 účastníky, kteří trpěli artritidou. 26 z nich zastupovali tzv. kontrolní skupinu. Tito strávili čtyři týdny na klinice, kde podstupovali běžné procedury a jedly běžnou stravu.

Druhá skupina 27 účastníků strávila tyto čtyři týdny ve Wellness hotelu, kde se postili 7-10 dní a následně se stravovali vegansky a bezlepkově. Následně bylo těmto pacientům doporučeno do konce roku se stravovat vegetariánsky.

Po prvních čtyřech týdnech se postní skupině dařilo mnohem lépe. Bolesti byly menší, klouby byly pohyblivější a nebyly již tak oteklé. Krevní zánětlivé hodnoty nebyly již tak vysoké. V kontrolní skupině se zlepšil pouze pocit bolesti.

Po uplynutí jednoho roku se dařilo postní skupině, která se po celý rok stravovala zdravěji, stále dobře. Půst sám o sobě nemůže přinést dlouhodobé změny k lepšímu. Je důležité, aby byl doprovázen změnou stravy a životního stylu.

Ještě účinnější je ke zdravé stravě zařadit v pravidelných intervalech tyto léčebné půsty jako protipól stravování.

Nikdo nezemře hlady

Pokud uvažujete o půstu, rozhodně nemusíte mít obavy z toho, že vyhladovíte. Bez stravy je možné přežít mnoho týdnů. V bibli je údaj o 40 denním půstu.

 Je půst něčím nepřirozeným?

Mnoho lidí má dojem, že půst je něčím příšerně nepřirozeným. Je to prostředek k týrání těla. Člověk má pak přece šílený hlad a myslí stále jen na jídlo. Je to tedy známkou toho, že se tělo brání možnému vyhladovění.

Jak je to často, opak je zde pravdou: půst je něčím velmi přirozeným a naše tělo jej zná velmi dobře. Od samého počátku byly vždy doby, kdy se lidé postily, např. když bylo špatné počasí a nebylo možné obstarat potravu. Později za válek a špatných roků, kdy se neurodilo přišly půsty samy od sebe. V mnoha duchovních kulturách byl a je půst samozřejmostí k dosažení spirituálního vývoje a osvícení.

Jojo efekt skrze půst?

Mnoho lidí má obavy, že po “přinesení oběti” půstu zažijí známý jo-jo efekt. Kdo se rozhodne pro léčebný půst, nedělá to v první řadě pro dosažení ideální váhy, ale proto, aby dal svému tělu čas a klid, tolik potřebný k nalezení cesty zpět k sobě.

Nejedná se tedy o nulovou dietu, po jejíž skončení začneme okamžitě jíst tak jako před tím. Půst působí dlouhodobě. Mění myšlení a cítění. Člověk již nechce svému tělu dělat to, co doposud. Člověk se naučí vážit si a milovat své tělo a do budoucna chce pro ně jen to nejlepší. Staré zlozvyky a neřesti zde nemají žádnou šanci – a proto není ani důvod pro jo-jo efekt.

Pro koho je půst a pro koho ne?

V základu by se mohl postit každý. Pokud vlastní půst bez návratových dnů netrvá déle než 5 – 7 dní, může se jako prevence postit téměř každý. Lidé, kteří trpí dlouhodobě nějakou chronickou chorobou a chtějí se postit déle, by svůj záměr měly konzultovat s lékařem nebo terapeutem.

Lidé s těžkým onemocněním srdce a ledvin a nebo jinými těžkými chorobami by se neměli postit.
V době těhotenství a kojení by ženy také neměly podstupovat žádné půsty.

Jak je zřejmé, půsty jsou a budou zajímavou metodou, jak nasměrovat svůj život jiným, zajímavým směrem. Kdo z vás by měl chuť prožít jeden takový postní týden s námi je srdečně vítán.

Kontakt

Vladka Balcarová - konzultant zdravého životního stylu Náchod

Napište mi a já vás kontaktuji balcavla@seznam.cz